» Sık Sorulan Sorular

1. Apex'in kullanıcı adı ve parolasını bilmiyorum. Ne yapabilirim?

        Apex'in; 

                Kullanıcı adı :APEX

                Parolası       :PRODER

        Uyarı : Güvenliğiniz için kullanıcı adınızı ve şifrenizi değiştiriniz. Ayrıntılı bilgi için Kullanıcı Tanımı ve Yetkilendirme' ye bakınız.
 

2. Firma bilgilerini girdim fakat program açılmıyor. Veri tabanı bağlantısı kurulamadı diye uyarı veriyor. Ne yapmam gerekiyor?
        Bu hatayı Giriş ekranından önce alıyorsanız. Programın kurulu olduğu klasör isminin farklı olduğundan kaynaklanıyordur. Bu yolu belirtmek için Veri Bağlantı ayarları ekranı açılacaktır. Bu ekranda veritabanı yolu belirtilerek ayarlar kaydedilmeli ve program yeniden başlatılmalıdır. 
        Bu hatayı Giriş ekranından sonra Firma Seçimi bölümünde alıyorsanız. Firma kayıt işlemi hatalı veya eksik yapılmış demektir. Yeni firma kayıt ederek bu hatayı düzeltebilirsiniz. Yeni firma kaydettiğiniz halde aynı hatayı alıyorsanız. Bunun birkaç farklı sebebi olabilir. Mesela; Güvenlik duvarı, virüs programı, eski versiyon Firebird Server veya Firebird'ü engelleyecek farklı bir veritabanı server olabilir. Windows Güvenlik Duvarı özel durumlarına, C:\Program Files\Firebird\Firebird_1_5\bin klasörü içinde bulunan fbserver.exe ve fbguard.exe dosyalarının eklenmesi gerekir. Eski versiyon Firebird kullanıyorsanız. Eski versiyonu tamamen bilgisayarınızdan kaldırıp klasörünü de silmeniz gerekiyor.
 
3. Açılışta sürekli firma seçim ekranı geliyor. Otomatik olarak çalıştığım firmanın açılmasını istiyorum. Ne yapabilirim?
        Sürekli çalıştığınız bir firma varsa, firma seçim ekranı karşınıza geldiğinde, firmayı seçmeden önce Varsayılan yap butonuna basarak açılışta otomatik olarak yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Varsayılan İptal butonu ile de varsayılan olarak ayarladığınız firmanın otomatik açılmasını iptal edebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için Firma Seçimi' ne bakınız.
 
4. Kullanıcıların her birine farklı kullanıcı adı ve şifre vermek, ayrı ayrı yetkilendirmek istiyorum. Ne yapabilirim?
        Kullanıcı Tanımı ve Yetkilendirme' menüsünden Yönetici kullanıcı adı ve parolasını değiştirebilir, yeni kullanıcılar tanımlayabilir, onların yetkilerini isteğinize göre ayarlayabilirsiniz.
 
5. Apex'i birden fazla bilgisayarda, ağ üzerinde kullanmak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?
        Apex'i ağda kullanmak için ilk olarak Ana bilgisayarın IP adresini bilmeniz gerekiyor. Ana Bilgisayar IP adresini aldıktan sonra diğer bilgisayarlarda Apex' i çalıştırın. Şayet varsayılan firmanız yoksa firma seçim ekranındaki Bağlantı Ayarları butonuna tıklatarak Bağlantı Ayarları ekranını çağırın. Terminal Olarak Kullan' ı işaretleyin ve server IP adresini yazın. Ayarları kaydedip pencereyi kapatın. Apex' i yeniden başlattığınızda Ana Bilgisayarda kayıtlı şirket üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz. 
  

profesyonel düşünenler için!..